Heinäkuun helteillä alkoi kyteä päässäni ajatus tehdä itse itselle uimapuku, jostain kivasta trikookankaasta ja sellainen, mitä en ollut kaupoista itselle löytänyt, eli pienillä lahkeilla oleva. Halusin sellaisen luonnonvesissä uimista varten, kun olen ehdottomasti kokouikkari-ihmisiä, mutta en hiveästi tykkää niiden oikeiden uikkareiden materiaaleista, kun ne on niin vaikea pukea ja riisua ja hiostavat päällä ollessa inhottavasti.
Heti kun helteet helpottivat matkasin kangaskaupoille ja löysinkin heti ensimmäisestä (Eurokangas Tuusula) tällaisen hauskan tummansinisen puuvillaisen pilkkutrikoon projektiini.
Olin niitä helteitä paetessani surffaillut netistä (Sellpy) käytetyn kammottavan polyesterisen shortsihaalarin, jossa malli ja koko oli juuri minulle oikea ja kun se saapui postissa purin sen oitis atomeiksi ja piirsin siitä kaavat ruskealle paklkauspaperille, jota minulla rullallinen on. Sitten pistin sen puvun palaset suorilta roskiin, sillä moista halpiskammotusta ei kannattanut enää yhteen ommella.
Sitten leikkelin kaavoilla kappaleet hienosta puuvillatrikoostani ja aloin jännittynein mielin ompeluhommiin, sillä trikoon ompeleminen ei ole lempipuuhaani, mutta joustavilla ompelulangoilla se sujuikin sitten ihan kivasti, eikä liiemmälti mitään venymiä tai stipluja tullut...
Paitsi, että tietenkin ompelukoneestani paloi polttimo just sinä iltana, kun ompelin noita samaisesta kankaasta taiten tekemiäni kanttinauhoja uikkariin, eikä uutta ollut varalla joten vähän oli tuon kaksoisneulan tikkien näkemisen kanssa ongelmia, mutta jotenkin sain ne sinne kuitenkin ählättyä ja puku tuli valmiiksi ja siitä tuli kyllä niin hauska ja hieno, ettei tosikaan!
Nyt on haaveideni lahkeellinen trikoouikkari ja tietenkin heti semmoinen ongelma, että säätiedot eivät huomista lukuunottamatta enää paljoa uimakelejä lupaile. En tiiä pitäisikö sitten kylpyammeessa tätä testata vai kerjätä joltain ystävältä kutsu rantasaunaan joku ilta, sillä huomenna en millään kyllä ehdi uimahommiin lähteä. Mutta kesä se on ensi vuonnakin ja todennäköisesti myös monena muunakin vuonna sen jälkeen, että onpahan ihanin uikkari valmiina sitten niihin, jos tämä tämänvuotinen näin kesken loppuu.
I wanted to make myself a vintage looking swimming suit out of cotton jersey and as you can see it turned out quite pretty! The only thing is, that the warm summer days might be done for this summer, so I'm not sure I get to test this out in a lake somewhere this year. Luckily I hear there will be summer again next year, and I've got my perfect swimming suit for that and many to come.
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti