lauantai 4. lokakuuta 2025

Käsintehtyjä ihanuuksia kaupan

Tämä postaus on suurimmalta osin omien tuotteideni mainos
Ai että näiden uunista tulleiden uutukaisten kanssa on ollut niin kivaa stailailla ja laitella niitä nätisti kuvia varten. Se on ollut tosi helppoa, koskapa nämä ovat niin nättejä, ettivät juuri muuta tarvitse ympärilleen. Kuvasin niitä eilen ja tänään lokakuisen harmaassa valossa erilaisten ruskeiden taustojen kanssa ja näyttivät nin herkullisilta, että nyt tekisi mieli pitää nuo kaikki itsellä, mutta laittelenpa nämä seuraavat nyt myyntiin kuitenkin:

Ylimmän kuvan unikonsiemen-maljakko pieni, halkaisija noin 10,5cm, korkeus noin 11,5 ja hinta 39€
Unikonsiemen-maljakko iso, halkaisija noin 15,5cm, korkeus noin 15,5cm ja hinta 59€ (isoja löytyy kaksi värivaihtoehtoa tumma ja vaalea).

Hipelöimään voi tulla kotiini Järvenpäähän, jossa maksutavoiksi käy korttimaksu tai käteinen, mutta myös postilla voin toimittaa ja tällöin toimii ennakkomaksu pankkisiirrolla (ei Mobilepaytä). Yhteydenotot ja kyselyt s-postilla dgsisustusmania@hotmail.com. Kotonani on myös mahdollisuus nähdä samalla koko valikoimani käsin tekemääni keramiikkaa, kylttejä ja koristuksia ;-)

Ihanat kuviokulhot 22€ kappale. Halkaisija noin 14,5cm ja korkeus 7cm. Sisältä valkoinen ja ulkopinnoiltaan eläväinen luunvaalea.

Keppikoristeet kukkapenkkin tai -ruukkuun tai ihan vaan pöydällä pidettäviksi ihanuuksiksi 18€ kappale (paitsi oikeanpuoleinen alin ananasmainen 15€, siitä on yksi alalehdykkä poikki, mutta lasitettu silti).

Uniikki artisokkamainen kulho 30€ joka on halkaisijaltaan noin 14,5cm ja 9,5cm korkea. Lasitettu eläväisellä luunvaalealla ympäriinsä. Näitä on olemassa vain tämä yksi kappale.

Myöskin uniikki siniharmaan ja salvianvihreän sävyinen korkea korvallinen pönttömaljakko 28€. Halkaisija 10,5cm ja korkeus noin 17,2cm. Korkeakiiltoinen. Kukka ja hevoskastanja tulossa myyntiin myöhemmin osana isompaa työtä.

Myöskin myöhemmäksi siirtyy näiden hauskojen palasten myynti, sillä niistä on tulossa moniosainen toteemikynttilänjalka, jahka teen siihen vielä puuttuvat osaset, mutta näin keskentekoisenakin näyttää jo niin viehkeältä nämä, että kuvasin silti jo nyt.

Roikkuva pallomaljakko kukille, halkaisija noin 11cm ja korkeus 12,5cm. Hinta 35€. Värinä tässä pippuroitu harmaan beigehtävä ja varastossa myös yksi kiiltävällä valkoisella lasitettu. (Molemmat lasitettu myös  sisältä vedenpitäväksi, että voi ihan eläviäkin kukkasia laittaa.)

Ja lopuksi vilautan vielä nämä ihanat kasat, jotka on menossa omaan astiakaappiini tulevan juhlakauden kattauksia varten. On soppalautasta, matalaa lautasta, tassia ja pikkukulhoa kaikki ihanan eläväisessä luunvalkoisessa  sävyssä. Tulle näillä näyttämään juhlapöydät kyllä niin sieviltä että!

Ja hei olen tänä vuonna taas mukana Kellokosken Ruukin joulumarkkinoilla, jossa varmasti minulla myynnissä myös tämän postauksen ihanuuksia plus pari muutakin uutta keramiikkajuttua, jotka täällä vielä työn alla. Pistäkäähän siis kynnelle kykenevät kalenteriin ylös sunnuntai 7.12. klo 10-16 ja suunnatkaa ruukille!

My recent handmade pottery for sale. Only in Finland at the moment.

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti