Tämän vuoden joulukattaus on laitettu pitkälti samalla kaavalla, kun viime vuosina on ollut tässä huushollissa tapana eli paljon havunoksia, messinkikynttilöitä ja itse tehtyjä lautasia. Tänä vuonna mukaan pääsi myös käpyjä ja kaiken kruununa kuivattuja harsokukkia, koska ne näyttävät ihan kuin pieniltä lumipilviltä tuolla havujen seassa.
Lautasliinat ovat ruudullista pellavaa ja ne sitaisin vain rennosti nippuun juuttinarulla ja pistin havunoksan väliin koristeeksi. Tuli aivan täydellisen ihanat ja juhlavat tosi helposti, vaikka aluksi mietinkin kaikenlaisia taittelumalleja, mutta nämä liinat ovat (onneksi) niin pienet, ettei niistä oikein mitään synny taittelemalla.
Nämä syksyllä valmistuneet käsintekemäni lautasetkin pääsivät vihdoin tositoimiin tässä kattauksessa. Olen näitä salaa vähän säästellytkin tätä varten. Tähän settiin kuuluu vielä soppalautanen, mutta en niitä tähän laitellut valmiiksi, kun on huomenna näppärämpää, että ne ovat siinä hellan vierellä mistä jouluateria meillä aina aloitetaan.
Hauskan lumimaisen efektin havujen sekaan saa kyllä tosi helposti näillä kuivuneilla harsokukilla. Nämä olivat vieläpä niin kuivia, että noita irtonaisia kukintoja ropisi sinne sun tänne noita nippuja tuonne laitellessa ja loivat vielä kivamman efektin, kun mitä suunnitelmissani alunperin edes oli. (Kannattaa siis aina pitää pari nippua kuivuneita harsokukkia jossain jemmassa, näillähän somistaa melkein mitä vaan!)
Tykkään tehdä aina joulukattauksen tänne jo etukäteen aattoa varten, niin ei tarvitse silloin sitten enää kaikessa tohinassa alkaa sitä laitella. On niin kiva rauhassa fiilistellä ja asetella tuonne asioita vienon joulumusiikin soidessa taustalla ja ottaa kuvia ihan joka suunnasta muistoksi.
For this years Christmas table setting I decorated with some spruce, cones and dried flowers that look a little like snow. Brass candlesticks for some bling and my handmade plates and drifted linen napkins with just a small branch tied up with jute rope. Pure perfection for my liking.












Ei kommentteja:
Lähetä kommentti