tiistai 13. lokakuuta 2026

Kukkea käpykranssi makkarin kaapin ovessa

Askartelin viime viikolla tällaisen melko herkullisen värisen käpykranssin ensi syksyn Kotivinkki-lehteen, mutta koskapa tämän ohje kuvineen on jo julkaistu tuolla kotona.fi -sivustolla niin saan hehkutella tätä jo täällä omassakin blogissa nyt heti. 

Tälläsin sen esille tuonne makuuhuoneen vaatekaapin oveen ihan vaan, koska noiden väriensä puolesta se sopi sinne kaikista parhaiten ja myös siksi, kun on niin kiva tuossa huoneessa jotain koristusta välillä esillä pidellä. Kuvasin tämän sinne lehteen ruskean kaapin edessä (linkistä ylempää pääsee vilkuilemaan), koska syksy oli teemana, mutta tässä viheriäisen kaapin ovessa tämä henkii kyllä mielestäni nyt hyvin vahvasti kesää ja kukkapenkkejä. Kauempaa kun katsoo ei noita edes kävyiksi heti tajuakkaan, kun niin kukkealta näyttää tuo rinkula.

Tämän tekeminen oli kyllä ihana ajanviete silloin, kun ulkona satoi ja myrskysi ja oli pimeää. Materiaalitkaan ei hirmuisia maksaneet, kun maalit oli omasta takaa ja kävytkin löytyi hienosti koiralenkkien varsilta. 

Jos inspis iski tehdä samanmoinen niin käy kurkkaamassa ohje tuolta ylempää linkistä, sieltä löytyy teko-ohjeen lisäksi tämän kranssin tarkat maalisävyt ja hyvä neuvo myös siihen miten märät kävyt saa nopsasti maalauskuntoon.

Made this beautiful pine cone wreath for Kotivinkki magazines next fall issue, but it's already up at kotona.fi site if you want instructions on how to make one for yourself.

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti