keskiviikko 10. joulukuuta 2025

Jouluporstua 2025

Nyt on joulumarkkinat saatu markkinoitua ja voi, että kun ne oli taas ihan huikean ihanat! Sanotaan, ettei kehuilla elä, mutta kyllä minun täytyy sanoa, että minä välistä elän. Kauppa kävi tosi hyvin ja oli niin ihana nähdä ihmisten raktioita käsintekemiini tuotteisiin ja kuinka mielissään niiden ostelijat niistä olivat. <3

Pari päivää tässä lepuuttelin jäseniäni ja lillin siellä onnenpilvissä, kunnes tänään ryhdistäydyin ja siivosin porstuan joulukuntoon, koska kiirehän tässä muuten alkaa jo olla.

Oli niin kiva laitella tuolla vähän lyhtyjä ja vihreitä esille, kun puitteet on männä kesänä maalattu uusiksi eikä tarvitse miettä, että mitä maalinaarmuja milläkin peittäisi, kun missään ei mitään naarmuja vielä ole.Värimaailma on myöskin nyt niin pehmeä ja tunnelmallinen kun eivät liiat kontrastit pistele enää silmiäni niin kuin ennen.

Olen vuoden aikana hamstraillut kokoelmiini vähän uusia lyhtyjäkin. Vähän on kai kyllä väärä sana, kun yhteensä kymmenen olen niitä ostanut, mutta siitä lisää myöhemmin. Tässä pöydällä kaksi mielestäni kauneimmasta päästä niistä ja myöskin kalleinta (vajaat 50 euroa kappale), vaikka second handia ovat yhtä lukuunottamatta kaikki. Hauska kuriositeetti, että pöydän toisessa reunassa on myös kaikista halvin lyhty, josta pulitin vain kaksi euroa. Lattialla oleva iso lyhty on minulla ollut jo jokusen vuoden ja vähän väliä kyllästyn siihen ja harkitsen sen myymistä, mutta sitten se aina kuitenkin taas löytää paikkansa näin jouluisin. Talolyhty ikkunalla myös monen vuoden takaa ja ehkä myöskin jo viimeistä jouluaan siinä... 

Kaikissa lyhdyissä on ajastimella olevat led-kynttilät paitsi tuolla talolyhdyssä on versio, jossa on hämäräkytkin. Kuuden tunnin ajastin on kyllä vähän hankala tähän vuodenaikaan saada riittämään yhtään mihinkän, mutta olen säätänyt nuo nyt niin, että palavat noin viidestä yhteentoista illalla, niin saa tuosta kynttilänvalosta nautiskella silloin ja kranssi ikkunassa palaa sitten muutaman tunnin enemmän, ettei ihan pimeä ole porstua ennen kun vasta aamuyöstä.

Tuolla on nyt niin hauska tunnelma, kun sateisesta säästä johtuen ikkunoiden ulkopokat on turvonneet kiinni ja unohdin tiivistää nuo sisäpokat, niin niiden välissä on jatkuvasti lasit huurussa. Näyttää kivammalle näin, kun tuo maisema tuolla takana on niin ankea ja sitten kun pakastaa tulee varmasti aivan huikeat jääkukkaset sinne koristeiksi, koska tuskin nuo täällä etelässä itsekseen tämän talven aikana kuivua ehtisivät. 

Ja nyt kun on porstua näin nättinä voikin alkaa oikein kunnolla sisustella joulua myös muuallekin taloon. 

Finally got some time to decorate my little porch for Christmas. 

lauantai 6. joulukuuta 2025

Kellokosken Ruukin joulumarkkinanurkka 2025

Tämä postaus on omien tuotteideni mainos
Nyt on oma myyntinurkka suurin piirtein valmis huomisia Kellokosken Ruukin joulumarkkinoita varten ja voi, että kun oli taas niin hauskaa sitä tuolla laitella! Siitä tuli tänä vuonna tuollainen ihanan kompakti ja söpö pikku nurkkaus, mutta tänä vuonna siinä on reilusti tilaa ympärillä liikkua ja tulla ihastelemaan noita ihanuuksia.

Pakkasin mukaan kaikenmoista kivaa ja joululahjoiksi sopivaa keramiikkaa sekä tietysti superpaljon erilaisia joulukoristeita ja kaunistuksia. Löytyy myös kivoja apuja joulukattauksiin sekä tietty muihinkin keittiöhommiin tai ihan vaan omien silmien iloksi arkista aherrusta sulostuttamaan.

Mukana on tietysti myös pieni kylttikauppani koko valikoimallaan mukaan lukien kivat kierrätystarrat ja tarrat postilaatikoihin ja -luukkuihin turhat mainosjakelut kieltämään.

On kulhoja, kippoja, lusikoita ja yrttiriipimiä. Lehtiä tarjoiluihin ja aterimien alle sekä kivoja pikkumaljakoita vaikka hammasharjoille tai askarteluvälineille. Leikkuulautoja ja kukka-amppeleita, kuusenkoristeita ja kynttilänjalkoja jokaiseen makuun.

On magneetteja tiskikoneen oveen, koristeita sinne sun tänne sekä pieniä kilkattavia sieniä ja isompia moniosaisia vähän kuin ovikelloiksi tai muuten vain koristeiksi paikkoihin, joissa välillä niitä on kiva heilauttaa ääntä kuullakseen. On simpukoita saippuoille, mausteille, karkille, koruille tai katseenvangitsijoiksi lipaston päälle, on saippuakuppeja ja kippoja ja kenmoista kivaa ja ihanaa.

Ja tämä kyltti on sitten siinä tallin ovessa, josta minun pienen myyntinurkkani löytää. Alemmasta kartasta kun katsoo, niin siinä alhaalla Ruukinkujalla numeroiden 6 ja 8 välimaastossa on tämä talli, jonka ovessa tuo kyltti on. Sinne vaan sisälle, kun tulee ostoksille niin pääsee myös mahdolliselta sateelta suojaan. ;-)

Ruukilla on tänä vuonna muuten yli sata myyjää, joten kaikenlaisia ihanuuksia pukinkonttiin on tarjolla oikein yllin kyllin! Aluetta kannattaa kiertää molempien siltojen kautta ympäri niin pääsee näkemään ja kokemaan kaiken. Ihanien myyntikojujen lisäksi paikalla on myös ihan mielettömän upeat maisemat; on koski ja kaunis puukirkko ja iso joulukuusi siinä vierellä koko ruukin alueen ihanista vanhoista rakennuksista nyt puhumattakaan. Tule siis ihmeessä huomenna markkinoille!

torstai 4. joulukuuta 2025

Ihanuuksia markkinoille pakkaamassa

Tämä postaus on omien tuotteideni mainos
Kellokosken ruukin joulumarkkinat lähestyy ja pakkaaminen täällä sen kun kiihtyy. Tänään on vuorossa käsintekemieni keramiikkojen valikointi ja pakkaaminen. Mukaan lähtee tietenkin kaikkia tänä vuonna tekemiäni uutuuksia, kuten noita isoja simpukkavateja pari, ja tietenkin myös noita jo edellisvuonna tutuksi tulleita pienempiä simpukkakippoja ja saippuakuppeja.

Uudet tiskikoneen täytöstä kertovat kivat kylttiset ovat saaneet magneetit taustoihinsa ja tuollaisen peltitalusta tuunatun alustan, jossa niiden voimakasta pitoa voipi markkinoilla testailla. 

Rusettikynttilänjalat on testattu ja ihaniksi ja toimiviksi todettu sekä hinnoiteltu myyntiä varten. Näitäkin on sitten myynnissä minulla vain hyvin rajallinen erä, että kannattaa tulla ostelemaan omansa markkinoilta nyt sillä täksi jouluksi en ehdi näitä enempää tehdä.

Markkinoille mukaan pakkailen myös muutamia näitä kivoja merielävistä inspiraationsa saaneita kulhoja ja kippoja. Nämä on oivallisia koristuksia olkkarin pöydälle ja karkkikippoja leffailtoja varten.

Kuppeja tulee mukaan totta kai kaikissa väreissä ja koissa mitä varastoistani vain löytyy. Täydellisesti käteensopivilla korvilla ja hipelöitävän sileillä pohjilla nämä ovat kestosuosikkeja vuodesta toiseen.

Ja tietenkin myyntinurkastani löytyy myös lautasia, kulhoja, tairjoilujuttuja, kukkaruukkuja, maljakoita ja paljon muita keraamisia ihanuuksia, vaikken nyt ehditnytkään enempiä kuvia niistä ottaa. Kannattaa siis tulla sunnuntaina Kellokosken Ruukille kurkkimaan!

tiistai 2. joulukuuta 2025

Koristuksia markkinoilla myytäväksi

Tämä postaus on omien tuotteideni mainos

Ensi sunnuntain Kellokosken Ruukin joulumarkkinoille on taas tehty uusia kivoja koristeitakin myytäväksi ja tässä pieni otanta niistä, mitä juuri pakkailen mukaani. Näitä ihania kullanväriseksi maalattuja puuhelmikransseja löytyi vielä varastosta edelliseltä vuodelta pari kappaletta mukaan myöskin.

Olenko muistanut kehua, että askartelen näitä kranssi-koristuksiani suurelta osin kierrätysmateriaaleista mitä kirppiksiltä ostelen? No nytpä kehun! Minusta on paljon kivampi käyttää materiaaleina käytettyjä ja hylättyjä asioita, kun että kaikki olisi tehty aivan uusista osista. Antaa noille ihan eri merkityksenkin, kun tietää, että ne on uusiokäytettyjä ja uniikkeja ja niitä ei ole edes kovin montaa kappaletta minulla aina myynnissä.

Nämä hauskat todella ohukaiset havusydämet tein kirppisteltyihin sydänkehikoihin kieputtamalla niihin tuollaiset todella ohukaiset tekohavut. Mielestäni näistä tuli ihanan minimalistiset ja just täydellisen herkät näin! Näitä löytyy minulta myynnistä tasan kolme kappaletta.

Puuhelmivarastoni alkavat olla aivan loppuun käytetyt, mutta sain niistä silti vielä muutamat pienemmät helmikranssit täksi jouluksi myyntiin tehtyä. Halusin kokeilla osaan myös punaista kalkkimaalia ja vaikka tämä kuva ei nyt annakaan värille ihan sitä oikeutta, mitä se ansaitsisi on tuo luonnossa mielestäni aivan ihastuttavan entivanhainen tumma punainen. Näitäkin vain kolme myynnissä nyt.

Lopuista helmistä sain tehtyä vielä parit pieniä punaisia ja vihreitä helmirenkaita joihin pistin myös kauniisti patinoituneet kulkuset ihan sillä ajatuksella, että näistä tuli aivan oivallisesti ovikoristeiksi sopivan kokoiset ja kulkusen helinä on mielestäni mitä kaunein ääni ovesta kulkiessa.

Sitten on nämä keramiikasta tekemäni granaattiomena-kuusenkoristeet tai sopiihan nämä ihan mihin vaan koristeeksi, jotka näyttävät juuttinarun kanssa melkein syötävän ihanilta (mutta puraista ei kannata, ovat kivenkovia!).

Pyöräytin keramiikasta myös muutamat sienikoristeet. Punaiset ovat paperiposliinia ja tummemmat kivitavarasavea. Ihania kuusen oksilla tai vaikka joulupaketin päällä koristeena ja pikkulahjana saajalle.

Sitten on tämä yksi ainokainen punaiseksi maalattu helmisydän. Ajatus oli taannoin tehdä useampikin, mutta koskapa noiden maalailu on aika työlästä hommaa, loppui minulta aika ja tahto kesken, joten myytiin tulee mukaan vain tämä yksi. Löytääköhän se uuden kodin näiltä markkinoilta?

Erilaisia tekohavuoksista tehtyjä kransseja on taas mukana muutamia uniikkeja yksilöitä sen mukaan, miten olen itseäni miellyttäviä tekokasvien ja-havujen oksia kirppiksiltä tänä vuonna löytänyt. Näidenkin tekemisessä olen hyvin tarkka siitä, että niiden täytyy olla ulkonäöltään sellaisia, jotka myös omaan kotiin ja sisustukseeni kelpuutan. Että ei siis ole vain huiskaistu oksia rinkiin, vaan on oikeasti tarkkaan harkittu se lopputulos myös.

Ja sitten, koska mitkään markkinat eivät ole minulle markkinat, ellen viime tipassa näin viikkoa ennen saa vielä yhtä ideaa koristuksista, niin ommella surautin mukaan vielä pari tällaista ihanaa lakanakankaasta tehtyä rusettia. Tein näitä ensin itselle, mutta koskapa tuli niin huiman nättejä niistä niin ajattelin, että pakko saada myös myytäväksi pari. Jos onni on oikein myötäinen tässä niin saatan ehtiä tehdä vielä yhden tai kaksi erikokoista ja -väristä lisää mukaan.

Näiden rusettien tekemisestä laitan muuten myöhemmin tässä kuussa tänne blogiin ohjeen kaavoineen, jos siellä alkoi askartelusormet syyhytä. Pysykääpä kuulolla siis! Nämä kuvan rusetit varataan niille, jotka eivät itse ommella jaksa.

Nämä ihanuudet saatavilla siis ensi sunnuntaina Kellokosken Ruukin Joulumarkkinoilla. Tervetuloa paikalle ostelemaan!

These limited editions of my handmade pretty decorative pieces I will sell next weekend at Kellokosken Ruukin Christmas fair. 

sunnuntai 30. marraskuuta 2025

Viikon päästä Kellokosken ruukilla

Tämä postaus on omien tuotteideni mainos
Tasan viikon päästä sunnuntaina on Kellokosken Ruukin joulumarkkinat ja täällä on aloitettu jo pakkailu ja lajittelu sitä varten hyvissä ajoin, kun sinne olen taas menossa käsintekemiäni ihanuuksia myymään. Nyt viikonlopulla tein vielä satsin näitä suosittuja pahvikylttejäni niiltä osin, mitkä vähissä olivat, että riittää sitten varmasti kaikille halukkaille ostelijoille siellä ja otin vähän kuvia tuossa, kun niin kivoilta näyttävät nämä tuoreet näin runsain määrin.

On kieltoja oleskelulle ja nuoleskelulle riippuen siitä kumpi häritsee elämää enemmän. Varsin hyviä sekä koirille, muille elukoille että teini-ikäisille tai sitten ihan vaan työpaikalle pomon huoneeseen kieltämään ylenmääräinen lipevyys.

Samoin työpaikoille varsin vakuuttava on tämä aikaa vievän juoruamisen lempeästi kieltävä kyltti, jollaisella saa työrauhan näppärästi ilman, että siitä pitää joka kerta erikseen mainita. 

Näkönsä tilan voi tarkastaa tällä melko tarkalla näöntarkastelutaululla, joka viiden metrin etäisyydeltä katseltuna paljastaa armotta, että tarviiko silmälaseja vaiko eikö. Näyttää myös kivalta ihan vaan sisustuselementtinä ja kuriositeettina seinällä. 

Hiukan humoristisempi versio pelkästä siivoamaan kehottavasta kyltistä kaikille oman elämänsä barbieille, joiden huushollissa se ken vain sotkee.

Tämä kaksipuoleinen kyltti on suunniteltu vessan tahi muun sellaisen tilan oveen, joka välistä varattuna tai vapaana voi olla. Nätti pieni ja näppärä kertomaan, koska ovesta voi kulkea ja koska ei.

Siivoamiseen ja siisteyteen kehottavat kyltit ovat aina paikallaan siellä missä tarvitaan muistutusta siitä. Myöskin kalossien paikka on tärkeä ilmaista kyltillä niille, jotka sitä eivät muuten tiedä tahi hoksaa.

Ja tietysti myös klassikko valojen päälle jättelijöille muistuttamaan siitä kuinka sähkön hinnat eivä taida enää olla halpenemassa ja turha energiankulutus on syytä säätää minimiin.

Eikä tässä ollut edes kaikki, vaihtoehtoja löytyy vielä muutamia lisääkin. Ne ja näiden hinnat näet tuolta pienen kylttikauppani puolelta. Eikä huolta, jos ei markkinoille pääse voi näitä tilata minulta myös postitse. Lähettelemään pääsen tosin vasta markkinoiden jälkeen, mutta pukinkonttiin kerkiävät varmasti silti.

Tässä vielä kartta Ruukin alueen markkinapaikoista. Tänä vuonna minut myyntinurkkineni löytää siis tuosta kujalta tallista ihan Ruukin maljojen vierestä ja Tangotehdasta vastapäätä numeroiden 6 ja 8 välistä suunnilleen. Tervetuloa ostoksille 7.12. klo 10-16!

A week from now are the Kellokosken Ruukin Christmas fair where I'll be selling my lovely handmade signs among other goods that I'll show you in my upcoming posts here soon too.