Porstuasta on tullut tässä vuosien varrella kesäparantola kaikista väsyneimmille huonekasvien ruippanoille, jotka sisällä olivat alkaneet näyttää jo melko ränsistyneitlä. Tässä on niille enemmän valoa oleskella olematta kuitenkaan liian paahteinen tai kuiva. Tänne paistelee aurinko tuollai tipluttain pitkin päivää eri kohdista, mikä on lienee just sopiva määrä näille, joista osa ei suoraa paistetta taida sietää laisinkaan.
Sisällä nämä oleskelevat kyllä ikkunoiden vierellä, mutta koskapa nyt on välistä ollut niin pilvistä ja hämärää on sielläkin näille vähän ollut liian pimeää,. Tässä porstuassa on lasipintoja kolmeen eri ilmansuuntaan, joten valon määrä on siis kolminkertainen sisätiloihin verrattuna ja sen on kyllä näiden piristyneissä olemuksissa jo huomannut.
Pimeyden lisäksi suurin ongelma huonekasveillani on niiden hoitajan liian harvoista ja epämääräisistä kasteluväleistä, mutta onnekkaasti jotkut ovat siitä iha tykänneet, niin kun tämä mikälie mehikasvi, jonka joskus ostin ikeasta ihan pikkuisena asuntovaunuani somistamaan. Nyt sekin on jo sen kokoinen, että pitää uusi ruukku kohta laittaa, muttei ehkä ihan vielä, jotten sitten liian märäksi kastele, kun sitäkin olen välistä ruukannut tehdä
Muutoin tuolla on tuollaisia epämääräisiä rääpäleitä, kuten tämä papinkaura, jonka olen jo monta kertaa luullut olevan hengiltä, mutta niinpä vaan sekin alkoi kevättalvella työntää uutta kaveria kylkeensä.
Vehka, kilpipiilea sekä tuo huiteleva hurjake tason vasemmassa reunassa ovat kaikki muka hirmuisen helppohoitoisia, mutta olen kyllä saanut nekin kaikki aivan kamalan näköisiksi pitkien talvien aikana. Onnekseni kasvattavat samaa tahtia uutta, kun vanhaa kuivahtaa pois, niin ovat saaneet elää löllötellä hoteissani, enkä ole niitä pois vielä antanut, koska niin tuppaan tehdä aina kun joku kasvi alkaa liikaa näyttää toivonsa menettäneeltä.
Ja luulen, että kesän lopussa, kun nämä sisälle tästä siirrän ovat taas sen verran nätistyneet, että pärjäävät tulevan talven varsinkin jos nyt vihdoin tänä vuonna päätyisin sanoista tekoihin laittaisin niille ne kasvilamput myös alakertaan.
I put my most desperate houseplants in the porch for the summer to get more light and it has really made wonders to most of them.









Ei kommentteja:
Lähetä kommentti