Vihdoinkin satoi tänne eteläänkin taas lunta, viime kerrasta onkin aikaa. Nämä kuvat ovat itse asiassa siitä viime kerrasta kuun puolivälistä, mutta ne suli silloin niin nopsaan, etten ehtinyt tänne blogiin edes näitä laittaa. Eipä tarvinnut nyt olla kameran kanssa tuolla ulkona, kun valmiina löytyi koneelta, tosin ei tuolla ulkona ihan vielä näin paljoa ole, kun näissä kuvissa, mutta pari senttiä kun lisää vielä satelee niin sitten on.
Ja kun siellä ulkona on ollut niin synkkää ja sateista niin siellä ei ole hirveästi aikaa vietelty koristeluhommissa tai muutenkaan. Muutama lyhty siellä täällä, vähän vihreitä ruukuissa ja paljon jouluvaloja puissa ja puskissa on ollut just hyvä tänä harmaana vuodenaikana, mutta nyt kun on lunta maassa ja puskissa näyttää siellä taas kyllä niin paljon ihanammalta.
Erityisen mielissäni olen siitä miten kiva on nyt katsella ikkunoista ulos, kun taustalla on valkeaa ja valoisaa, siitä nyt puhumattakaan miten paljon enemmän valoa on myös sisällä sen ansiosta. Mutta niin paljon kivammalta näyttää kaikki, kun ei ole enää niin synkkää ja pimeää.
Ja nyt vaan toivotaan, että nämä on ne pysyvät lumet sitten ja niinhän nuo säätieteilijät varovasti ovat jo lupailleetkin. Saisi sadella nyt vaan vähän reippaammin tätä valkeutta, että saataisiin oikein kunnon kinoksia tänne. Nyt kun on niin kauan joutunut ilman olemaan on tällainen "talvenvihaajakin" alkanut lunta ihan erilaillla arvostaa.
It snowed again here where we have been mostly without. I didn't take new pics of it tho cause I had these from two weeks ago when the last snowfall was (and melted the next day). It looks almost the same now but these new snows are going to last longer now. Maybe till the spring if we are lucky!
Looks so much better inside and out with some white and light outside.








Ei kommentteja:
Lähetä kommentti